۵ ویژگی یک استارتاپ خوب ایرانی +ویدیو

۵ ویژگی یک استارتاپ خوب ایرانی +ویدیو

۵ ویژگی یک استارتاپ خوب ایرانی +ویدیو

شرکت توی یک استارتاپ میتونه یکی از جذابترین و هیجان انگیز ترین تجربیات زندگی شما باشه. این تجربه به حدی قابلیت شگفت انگیز بودن داره که حتی تصور اون برای افرادی که تجربه این رویداد رو نداشتن ممکنه غیرقابل باور باشه!

+ اما آیا هر استارتاپی این حجم رضایت رو میتونه در شما به وجود بیاره؟

– پاسخ این پرسش قطعا منفی هست!

بله، هر استارتاپی نمیتونه به شما اون حس رضایت شخصی رو بده، و حتی ممکنه شما رو از شرکت در استارتاپ های بعدی منصرف کنه! برای اون دسته از افرادی هم که فکر میکنن رضایت بخش بودن استارتاپ به شهر برگزاری اون یا زمانش و یا حتی موضوع استارتاپ هم بستگی داره باید بگم که این موارد اگرچه ممکنه تاثیراتی داشته باشه، اما قطعا عامل اصلی نیست.

+ پس جذابیت یک استارتاپ خوب ایرانی به چه چیزی بستگی داره؟

– جواب این سوال رو توی ۵ ویژگی یک استارتاپ خوب ایرانی که در ادامه آوردم بهتون میگم.

ویژگی اول استارتاپ خوب ایرانی:

اولین و از نظر من مهمترین ویژگی یک استارتاپ ایرانی موفق ، fun و جذابیت خود برنامه استارتاپ هست! برای اینکه واضحتر بخوام شرح بدم، یک مثال میزنم:

فرض کنید در استارتاپی شرکت کردید که به شدت رسمی هست. عموم افراد شرکت کننده با کت و شلوار و دیگر پوشش های رسمی در حال تبادل نظرات هستن. افراد شرکت کننده برای ارائه ایده از یک ریتم صحبت بسیار آرام و به دور از هیجان استفاده می کنن. گروه های تشکیل شده فقط مشغول کد نویسی و یا آماده کردن محتوی های علمی برای ارائه کارشون هستن و … . فکر کنم تا همینجا کافی باشه! این یک استارتاپ نیست، این یک تشکل دولتی یا چیزی شبیه به اون برای احتمالا آشنا شدن با یک تعداد سرمایه گذار دولتی و با نفوذ هست… اما منظور من از استارتاپ این نیست!

توی استارتاپ شما باید به غایت از بودن در محیط استارتاپ لذت ببرید. از همکاری با افراد دیگه، ارائه ایده خودتون به صورت کاملا Fun و خارج از حالت رسمی عادی، از تشکیل گروه و آماده کردن یک ارائه جذاب که مخاطبین شما رو به وجد بیاره، از هیاهوی انرژی مثبت محیط استارتاپ و مسائلی از این دست. این چیزی هست که حس رضایت شما رو ارضا میکنه. البته برای پیدا کردن همچین استارتاپی باید به دنبال تیم برگزاری خیلی خوب باشید، چون این محیط رو یک تیم برگزاری حرفه ای و با ذهن باز میتونه برای شما به وجود بیاره. ویدیوی زیر مربوط به یکی از جذابترین استارتاپ هایی هست که من توی اون شرکت کردم. توی این ویدیو بخش کوچکی از چیزی که اتفاق افتاد رو میبیند و امیدوارم که شرکت در این نوع استارتاپ ها برای همه شما امکان پذیز بشه:

ویژگی دوم استارتاپ خوب ایرانی:

برای داشتن یک ارائه جذاب زمانی کافی رو اختصاص بدید. ارائه مهمترین بخش هر استارتاپ هست. در مورد مراحل یک استارتاپ توی این لینک با مطلبی با عنوان “چگونه در استارتاپ ویکند ایده مطرح کنیم؟ + ویدیو ارائه” نوشتم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید و در مورد نحوه ارائه ایده برتر در استارتاپ اطلاعاتتون رو تکمیل تر کنید. زمانی که ارائه های شرکت کننده ها خوب باشه، جو رقابتی خیلی خوبی بین بقیه اعضا هم به وجود میاد و به عبارت دیگه، اتمسفر انرژی مثبت ایجاد میشه. به عنوان نمونه ویدیو مربوط به یکی از اولین استارتاپ های من رو میتونید ببینید:

ویژگی سوم استارتاپ خوب ایرانی:

هدفتون فقط ارائه یک ایده بدون نقص و اول شدن در استارتاپ نباشه! بله، شکی نیست که یکی از بزرگترین انگیزه های شما برای شرکت در استارتاپ، برنده شدن ایدتون هست و البته انگیزه بسیار خوبی هم هست. اما هدفم از گفتن این ویژگی اینه که رقابت مانع لذت بردن شما از فضایی که براتون ایجاد شده، نشه. لازم میدونم یک نکته رو واضح براتون بگم و اونم اینکه در عموم موارد، ایده ای که شما در استارتاپ مطرح میکنید، ایده ای نیست که شما سازمان و شرکت آیندتون رو روی اون بنا کنید! حداقل انقدر خام هست که برای تبدیل شدن به یک کسب و کار نیاز به تغییرات زیادی داشته باشه. اما هدف مهم استارتاپ اینه که شما یادبگیرید چطور در حدود  ۵۴ ساعت یک ایده رو مطرح و با همکاری دیگران آماده ارائه کنید. البته اگه این ایده اول هم بشه، موفقیت خیلی خوبی هست، ولی اول نشدن اون شما رو از موفقیت دور نمیکنه!

ویژگی چهارم استارتاپ خوب ایرانی:

استارتاپ یک کار گروهی است، اون رو شخص نکینید! توجه به این موضوع خیلی مهمه که شما توی استارتاپ تمرین انجام کار گروهی رو پیش و رو دارید، نه یک کار شخصی. انفرادی کار کردن اولا شما رو از گروهتون دور میکنه و لذت کار رو از بین میبره، و در درجه دوم کیفیت کار نهایی رو کم میکنه. پس سعی کنید حتما روحیه ی کار گروهی خودتون رو تقویت کنید و اگر هم این روحیه رو ندارید…. استارتاپ زمان خوبی برای تغییر هست!

پوریا حداد- استارتاپ ویکند یزد

ویژگی پنجم استارتاپ خوب ایرانی:

نهایت خلاقیت خودتون رو شکوفا کنید! بله، استارتاپ جایی هست که شما میتونید خلاقانه و بلندپروازانه هر چیزی که توی ذهنتون دارید رو به نمایش بذارید. از قضاوت شدن توسط دیگران نترسید و خودتون باشین. اجازه بدید استعدادهاتون رشد کنن و خلاقیتتون جایی برای جولان داشته باشه. به عنوان مثال در ویدیوی زیر یکی از ارائه های نهایی من جلوی داوران رو میبینید که توی اون برای ارائه از نقاشی های متحرکی استفاده کردم که بازخورد اون زمان ارائه عالی بود! برای این کار محدودیت های زیادی وجود داشت، اما این محدودیتها مانع انجام کار نشد و نتیجه هم خوشایند بود:

با رعایت این ویژگی ها، داشتن یک تجربه عالی از یک استارتاپ ایرانی موفق اصلا دور از دسترس نیست و تجربه اون رو برای همه توصیه میکنم. فراموش نکنید که برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه یک ارائه خوب، حتما این مطلب رو از وب سایت مطالعه کنید. استفاده از این مطالب با ذکر منبع و لینک وب سایت بلامانع هست.

0

11 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *