چگونه برنامه ریزی کنیم و به هدف برسیم+دانلود PDF جدول

چگونه برنامه ریزی کنیم و به هدف برسیم+دانلود PDF جدول

چگونه برنامه ریزی کنیم

چگونه برنامه ریزی کنیم و به هدف برسیم

– ای کاش چند سال پیش به فکرش افتاده بودم.. ای کاش اون موقع که جَوُون تر بودم یه کاری کرده بودم… کاشکی وقتم رو الکی تلف نکرده بودم و …

اگر دوست نداری چند سال آینده این جملات رو با حسرت به زبان جاری کنی، فقط همین امروز رو فرصت داری تا برای آینده هدف گذاری کنی و جواب سوال ” چگونه برنامه ریزی کنیم ” رو پیدا کنی. بله فقط امروز! این برنامه ریزی کردن جزو اون دسته از کارهایی هست که اگر به فردا بسپری، همه چیز دست به دست هم میده تا امروزت هرگز فردا نشه و هدف گذاری و برنامه ریزی صورت نگیره. پس همین الان آماده باش برای برنامه ریزی کردن. مراحل این برنامه ریزی رو قدم به قدم جلو برو و در انتها میتونی جدول برنامه ریزی رو که آماده کردم دانلود کنی و توی اون برنامه ریزی رو از دنیای ذهنت، به دنیای مادی بیاری و عملی کنی. به این نکته توجه کنید که برنامه ریزی کاری نیست که خیلی زود بشه تمومش کرد، پس اگر یک فرصت مناسب داری که بسیار خوب و اگر هم نداری، همین الان یکی ایجاد کن، چون زمان بسیار مهم هست.

مرحله ۱)اولین مرحله برنامه ریزی این هست که بدونید “از زندگی چی میخواید؟”

بله، این سوال توی نگاه اول خیلی ابتدایی و حتی شاید تمسخر آمیز به نظر برسه، چون خیلی از ما فکر میکنیم که دقیقا میدونیم از زندگی چی میخوایم. اما اگر یکبار تلاش کنید جواب این سوال رو روی کاغذ بیارید، نظرات خیلی ها عوض میشه و در فکر فرو میرید که واقعا “از زندگی چی میخواید؟”. اولین مرحله و شاید مهمترین اونها برای برنامه ریزی این هست که شما دقیقا بدونید چی میخواید! تا زمانی که شما ندونید چه هدفی از زندگی دارید و دنبال چی میگردید، هیچوقت نمیتونید برای رسیدن به آرزوهاتون راهی پیدا کنید.جالب هست بدونید در کتاب Leadership: Personal Development and Career Success نویسنده اشاره میکنه که تنها ۳ درصد از مردم آمریکا اهدافشون رو مشخص کردن و ۹۷ درصد دیگه در رفت و آمد بین اهداف مختلف هستن و در نهایت در مسیر اهداف اون ۳ درصد فعالیت میکنند (پیشنهاد میکنم شما هم این کتاب رو برای دریافت جواب سوال چگونه برنامه ریزی کنیم، مطالعه کنید). پس همین الان روی یک کاغذ هدف ها و آرزوهای خودتون توی زندگی رو بنویسید. وقتی میخواید اهداف و آرزوهاتون رو بنویسید، به این نکات توجه کنین:

۱-۱) هدف هاتون رو دقیق بنویسید!

ننویسید “هدف دارم آدم پولداری شوم”، بنویسید “میخواهم تا سن x مبلغ n میلیون (میلیارد!) سرمایه داشته باشم”

ننویسید “هدف دارم به وزن ایده آل برسم”، بنویسید “میخواهم x کیلیو وزن کم (زیاد) کنم تا به وزن n برسم”

ننوسید “هدف دارم شرکت بزنم”، بنویسید “میخواهم یک شرکت در حوزه x بزنم و محصول y را تولید کنم” و ..(اگر میخواهید قدم های لازم برای مدیر یک شرکت شدن رو بدونید، مطلب ۷ قدم تا مدیر شدن رو مطالعه کنید!)

 

۲-۱) فرض کنید محدودیت های امروزتون رو ندارید، پس با اعتماد به نفس بنویسید آرزتون رسیدن به چه هدفی هست؟

اگر صفحه درباره من رو خونده باشید، میدونید که من همیشه طرفدار رویا پردازی و آرزوهای بزرگ هستم و همیشه معتقدم باید هدف های بزرگ داشت، چون جهان ما رو افرادی بهتر کردن که هدف های بزرگ داشتن. اگر مخترع اولین هواپیما محدودیت عدم توانایی انسان برای پرواز رو در نظر گرفته بود، الان هواپیمایی نداشتیم!

 

۳-۱) هدف هایی رو بنویسید که امکان به وقوع پیوستن داشته باشن و به عبارت دیگه، تخیل غیرواقعی هم نداشته باشید.

 

مرحله ۲) اهداف بزرگ رو به هدف های کوچکتر تبدیل کنید.

تا اینجا گام بزرگی رو برداشتین. همین که آرزوها و اهداف تون از ذهن شما روی کاغذ اومدن، حداقل مزیتی که داره این هست که شما الان میدونید از زندگی چی میخواید. حالا با در نظر گرفتن اینکه شما هر کاری رو باید توی ظرف زمانی مناسب اون انجام بدید، وقت اون رسیده که اهداف بزرگ رو به هدف های کوچکتر و قابل دسترس تر تبدیل کنید. بذارید این مورد رو اینطوری توضیح بدم:

فرض کنید یکی از اهداف شما طراحی یک اپلیکیشن ios به دست خودتون هست. برای این هدف توی گام اول باید برنامه نویسی ios رو یاد بگیرید. توی گام دوم در مورد دیزاین برنامه و کارهای گرافیکی اون مطالبی رو یاد بگیرید و در نهایت سناریوی برنامه خودتون رو پیاده کنید. پس هدف بزرگ اولی رو میشه به هدف های کوچکتری تقسیم کرد که توی زمان های مشخصی قابل دستیابی هست. در این مورد یک ضرب المثل انگلیسی هست که همیشه برای من الهام بخش بوده و به همین خاطر برای شما هم مطرح میکنم:
“یک متر یک متر خیلی سخته، اما یک سانت یک سانت مثل آب خوردنه!”

پس به جای اینکه گام های یک متری بردارید، سعی کنید یک سانت یک سانت (اما پیوسته و ساده) حرکت کنید.

 

مرحله ۳) زمان بندی دقیق مشخص کنید.

حالا که هدف های کوچکتر هم مشخص شدن، باید برای رسیدن به اونها حتما یک زمان دقیق رو مشخص کنید. بهترین نوع برنامه ریزی (از نظر من) داشتن یک برنامه سالانه هست که ابتدای سال تعیین میشه و در کنار اون یک برنامه چند ساله (مثلا ۵ ساله) که هدف های بزرگ و کلی شما رو نشون میده. توی برنامه سالانه باید مشخص کنید که مثلا تا ابتدای خرداد ماه، میخواید به وزن مشخص شده برسید یا مقدار مشخص درآمد رو از روشی که معرفی کردید به دست بیارید.

 

چگونه برنامه ریزی کنیم

مرحله ۴) اولیت بندی داشته باشید.

فراموش نکنید که همه ما توی ذهن خودمون برای کارهای مختلف، اولیت هایی رو در نظر میگیریم. اولیت داشتن بسیار مهم هست، به خصوص زمانی که ممکن هست چند هدف شما در یک بازه زمانی، با هم تداخل داشته باشند و اینجاست که هدف با اولیت بالاتر باید به مرحله اجرا برسه. با یک مثال کوتاه بیشتر توضیح میدم:

فرض کنید برای رسیدن به تناسب اندام روزانه نیاز به ۳ ساعت تمرین ورزشی دارید، اما از طرف دیگه برای رسیدن به درآمد مورد نظرتون در ماه لازم هست روزانه ۸ ساعت کار کنید و انجام این دو در یک زمان امکان پذیر نیست. اینجاست که به طور مثال اگر اولیت شما درآمد مورد نظرتون هست، هدف تناسب اندام خودتون رو با کاهش ساعت ورزش تلطیف میکنید تا در ازای رسیدن به تناسب اندام مناسب در بازه زمانی طولانی تر، به هدف درآمد برسید.

 

مرحله ۵) دست اندازها و راه حل ها رو بنویسید.

توی جدولی که برای شما آماده کردم و در انتهای مطلب میتونید اون رو دانلود کنید، محلی برای نوشتن دست اندازها و راه حل ها وجود داره. برای رسیدن به هر هدفی سرعت گیری سر راه شما قرار داره که بهتر هست از قبل اون رو پیش بینی کنید. بعد از پیش بینی برای حل اون، راه حل های مختلفی ارائه بدید. روشی برای پیدا کردن بهترین راه حل وجود داره که توی اون شما ۲۰ راه حل ممکن برای یک مشکل رو مینویسید. توی حدود ۱۲ راه حل اول، بدیهی ترین و شاید کم کاربردترین راه حل ها به ذهن شما میرسه، اما از راه حل ۱۲ به بعد شما زوایای پنهان رو هم در نظر میگیرید و اگرچه نوشتن راه حال های ۱۷ تا ۲۰ بسیار سخت هست، اما معمولا بهترین راه کارها رو به شما نشون میده. در صورت لزوم از این روش استفاده کنید.

چگونه برنامه ریزی کنیم

مرحله ۶) به برنامه خود عمل کنید!

به خاطر داشته باشین که مهمترین بخش برنامه ریزی، عمل کردن به اون هست. توی طول مدتی که برنامه ریزی کردید، اتفاقات زیادی ممکن هست بیافته که انگیزه شما رو از بین ببره و شما رو از ادامه برنامه منصرف کنه. اینجا جایی هست که بسیاری از مردم دست از ادامه بر میدارن و منصرف میشن. اینکه توی مدت برنامه ریزی تون زمانی رو خارج از برنامه ی قبلی تون استراحت کنید و مثلا یک روز (حتی شاید یک هفته) برنامه رو عقب باندازید مشکلی نداره، شما انسان هستید نه ربات! اما این تعویق برنامه نباید براتون عادی و عادت بشه، چرا که در اینصورت از کل برنامه ریزی چیز خوبی نصیبتون نمیشه و مطالعه منابع مختلف چگونه برنامه ریزی کنیم هم جوابگوی شما نیست. به قول دوست خوبم آقای منصور زعیم(سخنران کلاس های برنامه ریزی)، یکی از بخش های سخت کار، عمل کردن به اون چیزی هست که شما براش برنامه ریزی کردین.

 

پس سعی کنید انگیزه خودتون رو حفظ کنید، به برنامه خودتون عمل کنید و همیشه توی ذهنتون رویایی داشته باشین که شمارو به حرکت واداره. به قول اریک توماس:

“نیازی به تنظیم آلارم ساعت نیست، شور و انگیزه من، منو از خواب بیدار میکنه!”

امیدوارم با همه این توضیحات، جواب سوال ” چگونه برنامه ریزی کنیم ” را پیدا کرده باشین. این نوشته و بیشتر رو میتونید در صفحه لینکداین من هم مطالعه کنید.

در فایل پی دی اف توی بخش زمینه ها، زمینه هدف خودتون رو مشخص کنید و از یک تا ده اولیت اون رو تعیین کنید. فایل پی دی اف هدف گذاری و برنامه ریزی رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید و از برنامه ریزی برای زندگی تون لذت ببرید:

 

1+

11 دیدگاه

 1. سلام.
  تشکر میکنم از مقالتون و راهکاراتون، اینقدر عالی و مفید بود که حس کردم کلا برای من نوشته شده!
  من همیشه در زندگی اهداف مهمی دارم، اما یا براشون برنامه ریزی ندارم یا اونقدر اهداف بلند و زمانبر استفاده میکنم که بعد از چند روز، با خودم میگم این کار که در توان من نیست پس کلا ازش منصرف میشم!
  راهکار برای من چیه؟
  هم به مطالب و کتابهای اسلامی علاقه دارم و هم آرزو دارم کامپیوتر و حتی برنامه نویسی رو یاد بگیرم که دومیش کسی که بهم در این زمینه کمک کنه و بهم نزدیک باشه سراغ ندارم!
  یا افراد وقتی میبینن من خیلی مسائل ابتدایی کامپیوتر رو هم نمیدونم و همینطور سازگار نبودن عقایدم با دیگران که مثلا برنامه های کرک استفاده نمیکنم سرزنش میشم و افراد معدودی که ارتباط دارم فقط از طریق اینترنته و نمیدونم چطوری باید کمک مؤثری دریافت کنم که در مسائل و تنظیمات و نصب ویندوز و بعدم یادگیری برنامه نویسی آموزشهای مفید و کارساز دریافت کنم.

  0
  View Comment
  1. سلام
   ممنونم از حُسن نظرتون
   راهکار پیشنهادیم به شما این هست که “تصمیم” بگیرید!
   یک نکته جالب رو توجه کنین. ریشه انگلیسی کلمه “تصمیم”، به معنی بُریدن و کنار گذاشتن هست! یعنی شما باید گذشته رو کنار بذاری، از تنبلی یا هر چیز دیگه ای که شما رو از هدفتون دور میکنه ببرید و حرکت کنین. مطمئن باشین تا وقتی حرکت نکردین، چیزی قرار نیست تغییر کنه. از ذهنتون شروع به تغییر کنین. همه دنیا اون چیزی نیست که شما فکر میکنین. بزارید ذهنتون بزرگ تر تصور کنه. سعی کنید از ریزبینی توی مشکلات دست بردارین. قبلا مطلبی نوشته بودم با عنوان “وقتی از بالا به قضیه نگاه میکنم” که توصیه میکنم بخونیدش.

   0
   View Comment
 2. کاملا با این حرفتون موافقم
  “نیازی به تنظیم آلارم ساعت نیست، شور و انگیزه من، منو از خواب بیدار میکنه!”

  ولی کاری که میخاید بکنید رو اگه نتونید طرح توجیهی براش داشته باشید و اینکه کلی فعالیت کنید و اون نتیجه ای که میخاید رو بازار بهتون نده یکم مشکله و گام بعدیش تقسیم به گاه های کوچیکتر و وسواسی شدن تو این کاره

  تو این زمینه ممنون میشم کمک کنید
  ممنون

  1+
  View Comment
 3. سلام
  روشی هست تو فیسبوک که کسی که صفحه داره ای دیشو بدست بیاری که بعد تو پیجت ببینی اون طرف اومده بازدید وبت یا نه؟

  چون روشی برای کی اومده پیجت هستش که کلی ای پی میاد که باید کپی کنی ببینی صفحه کی باز میشه ولی من میخوام یک راست ای پی طرف و ببینم.

  روشی هست که توفیسبوک بری سال و تاریخ فلان که پستاشو ببینی؟
  نرم افزار تدوین که افکت های جالبی داشته باشه واسه فیلمو عکس میشناسید؟ من ادرس ویدئو رو بهتون میدم ببینید اگه بلدید بگید باچی ساخته شده؟ کورل بدرد نمیخوره راضیم نمیکنه اصلا افکت نداره
  https://www.youtube.com/watch?v=-JxpooRo-cE

  . نرم افزار که ویدئو تغییر فرمت کنه بدون کم شدن کیفیت و حجمشو زیاد نکنه سراغ دارید؟ فیلمسازان وقتی فیلم تدوین میکنند حجمش زیاد میشه با چی حجمشو کم میکنند که کیفیت همچنان فول اچ دیه؟

  سایت اشتراک گذاری عکس که متن هم بتونم بذارم و سایت اشتراک گذاری ویدئو هر دوشون خارجی باشن یوتیوب، توییتر و اینستا رو نگید که خیلی گیر الکی یا حتی بنام کپی رایت میدن از اینستا خیلی متنفرم جای خوبی باشه و فالو و لایک هم داشته باشم. فیلکر خوبه؟ یا هر چی که خودتون میدونید.
  چطوری میشه تو پستای اینستای یکی که خیلی لایک هم داره فقط اسم طرفی که میخوای و پیدا کنی متوجه بشی لایک کرده یا نه؟ ترفندی هستش راهی هستش؟
  ببخشید زیادن

  0
  View Comment

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *